Články a ohlasy

Jak se vyzobává Ukrajina…. !
Přemysl Votava
včera
Československo je úzce spjato se slovanskou Ukrajinou. Jako příklad lze uvést, že 2. července uplyne 100let od vítězné bitvy u ukrajinského Zborova.
Výročí bitvy u Lipan
Přemysl Votava
1. 6. 2017
Dnes si připomínáme bitvu u Lipan, středočeské vesnice, která se odehrála v neděli 30. května 1434. Ještě v nedávné minulosti to bylo i místo velkých táborů lidu. Dnes je to místo piety i připomenutí této národní nesvornosti a tragédie. Lipany vstoupily do dějin.
Zdeněk Mahler o přepisování naší historie
Zdeněk Mahler
28. 5. 2017
Jasné zamyšlení Zdeňka Mahlera nad dlouholetými snahami různých institucí, nevládních organizací a jedinců změnit českou historii. Ukázky ze sborníku Přísně tajné.
Před 120 lety se zrodil národní socialismus
Přemysl Votava
24. 5. 2017
Národní socialisté jsou po ČSSD druhou nejstarší českou politickou stranou. Svět se za 120 let změnil. Proto jich nepochodují dnes statisíce, jako v roce 1947, při 50. výročí strany. Přesto národní socialismus zapustil v této zemi silné kořeny. Národní socialismus přežil nacismus, komunismus a zcela jistě přežije i ten dnešní divoký kapitalismus.
K 155. výročí založení Sokola
Luboš Novotný
21. 5. 2017
Před 155 lety založili dva „čeští Němci“ český spolek, který se stal základem, s jistou mírou odvahy zakladatelem, Československé republiky. Jak tato republika dopadla, všichni nyní žijící víme. Ano, jde o Sokol, to je ten spolek, který dělá tělocvik, který měl prakticky v každé obci tělocvičnu s hřištěm a hospodou, skoro každý v něm nějak působil, dobrovolně a rád. Mnozí ještě nyní na to jsou pyšní.
Bohéma
Přemysl Votava
18. 5. 2017
Znáte jistě tu pohádku od Josefa Čapka, jak pejsek a kočička pekli dort. Aby byl co nejlepší, dali do něj samé dobroty, co mají rádi. Tak se stalo, že namíchali do dortu buřty, myš, cukr, sýr...ale nakonec nebyl k jídlu, ještě bylo štěstí, že jim ten dort snědl zlý pes, kterého z toho pak bolelo bříško.
Jan Masaryk ve filmu
Jiří Pondělíček
16. 5. 2017
Filmové podobě života Jana Masaryka jsem opravdu nemohl odolat. Množství udělených Českých lvů mě také navnadilo, i když jsem k oceněním tohoto typu poněkud skeptický. A tak jsem usedl v sálu multikina a přetrpěl dlouhé pásmo reklam a upoutávek, abych shlédl vytoužený film. Mé pocity po představení byly zvláštní. Dalo by se říci smíšené.